Jakie są szkodliwości palenia papierosów?

Moda na palenie papierosów rozpoczęła się w latach po wojennych. Palenie papierosów stało się normą społeczną najpierw wśród mężczyzn, a następnie kobiet. W połowie lat 70-tych prawie 90% mężczyzn paliło kiedyś w swoim życiu papierosy. Od 30 lat Polska znajduje się niezmiennie w czołówce krajów o najwyższej konsumpcji tytoniu na świecie.

Większość palaczy bagatelizuje zagrożenia jakie niesie ze sobą wieloletnie uzależnienie od palenie papierosów. Palenie papierosów to nałóg uzależniający na kilku poziomach:

  • fizjologicznym (od nikotyny)
  • nawykowym (czynności rąk przy paleniu)
  • emocjonalym (sięganie po papierosa jako "podpórka" emocjonalna)

Wszyscy wiemy, jaki negatywny wpływ na nasz organizm i nasze życie ma palenie papierosów. Palenie kojarzy się przede wszystkim z rakiem płuc, krtani, języka, przełyku i gardła. Ale w rzeczywistości palenie tytoniu może powodować nawet większe szkody w organiźmie.

  • Nałogowe palenie wpływa dewastująco na układ krwionośny oraz oddechowy. Palacze po długim okresie palenie muszą się liczyć z wystąpieniem takich chorób jak miażdżyca, nadciśnienie, niedokrwienie serca oraz zawały i tętniaki.
  • Narażeni są także na choroby płuc jak POChP, czyli przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedmy płuc oraz na grużlicę i astmę.
  • Palenie papierosów jest jednym z największych zagrożeń sprawności seksualnej u mężczyzn. Istnieje wiele dowodów na to, że impotencji to sygnał na obecność bardziej poważnych schorzeń naczyniowych jak: miażdżyca tętnic, skurcz tętnic i rozszerzenie żył.

Palenie tytoniu jest jednym z największych zagrożeń zdrowotnych naszych czasów. Według Światowej Organizacji Zdrowia ( WHO ) nikotyna rocznie zabija 5 milionów osób, a przewiduje się wzrost tej liczby nawet do 10 mln w roku 2025.

Dlaczego jest tak trudno rzucić palenie?

Pomimo coraz większej liczby kampanii antynikotynowych oraz wypowiedzi lekarzy i specjalistów, ludzie nie potrafią zwalczyć swojego nałogu. Rzucanie palenia jest dla wielu osób w dalszym ciągu za trudne. Nawet sporadyczne sięganie do paczki z ulubionymi papierosami pociąga za sobą niezliczoną ilość schorzeń oraz ryzyko występowania poważnych chorób. Medycyna nie ma co do tego wątpliwości.

80% deklarujacych rzucanie palenie nie potrafi tego zrobić!

  • Papierosy są jedynym towarem legalnie wprowadzonym na rynki na całym świecie jako produkt o udowodnionym naukowo działaniu rakotwórczym.
  • Nowotwory złośliwe czy zawał serca spowodowane paleniem to choroby, których można uniknąć a na które sami się skazujemy paląc papierosy.
  • Miliony palących Polaków to zwyczajny, normalni ludzie, których uzależnienie od nikotyny prowadzi do zniewolenia.

Natomiast w ostatnich latach zaczyna się w Polsce coś zmieniać. Rośnie grupa Polaków, którzy nigdy nie palili, rośnie też liczba rzucających palenie. Mimo agresywnej reklamy papierosów, na którą przemysł tytoniowy wydaje miliony dolarów rocznie, coraz więcej palaczy myśli o rzuceniu papierosów.

Z obserwacji wynika , że w ostatnich latach zaczynamy spotykać często w mediach kampanie antynikotynowe, które proponują różne metody pomagające w rzuceniu paleniu. Obecnie jest wiele metod które pomagają w walce z nałogiem tytoniowym. Należą do nich: hipnoza, akupunktura, tabletki, plastry, e-papieros itd.

Wśród tych metod coraz bardziej popularny staje się Biorezonans Magnetyczny. Jest to bardzo skuteczna metoda likwidacji głodu nikotynowego. Wystarczy jeden zabieg, który daje 90% skuteczności, jest bezpieczny i bezinwazyjny. Osoby poddane jego działaniem szybko i łatwo uwalniają się od nałogu nikotynowego i palenia bez żadnych skutków ubocznych.

Jezeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat rzucanie palenia metodą biorezonans magnetyczny zadzwoń do jednego z gabinetów BRT. Aby przeczytać na czym polega biorezonans i terapia wejdź na stronę: metoda BRT.